- Šta je ukratko omladinska razmena ( Youth exchange )? – Ukoliko imate između 13 I 30 godina I želite da upoznate mlade iz drugih Evropskih zemalja I provedete neko vreme zajedno sa njima onda je omladinska razmena pravi izbor. Ovo je deo programa Erazmus + koji omogućava mladima iz najmanje dve različite zemlje da se sretnu I žive zajedno od 5 do 21 dan. Svo vreme trajanja omladinske razmene učesnici prolaze program kombinovanih radionica , aktivnosti na otvorenom prostoru,iskustvene vežbe, debate, individualni I grupni rad, rad u mešovitim grupama… koje su zajednički pripremljene pre početka same razmene. Nacionalna grupa na jednoj razmeni sastoji se od najmanje 4 učesnika I omladinskog lidera čiji je zadatak u ovom slučaju da pruža podršku mladima tokom razmene. Ovaj vid programa pomaže mladima da razvijaju svoje kompetencije, bave se temama koje su od opšteg društvenog značaja , otkrivaju nove kulture I jezike , navike, životne stilove, I uče jedni o drugima. Shvatili ste da je u fokusu osnaživanje davno zaboravljenih vrednosti kao što su solidarnost, prijateljstvo , demokratija, iskustveno učenje. Osnaživanje mladih da slobodno iznesu svoje stavove, da nema glupih I suvišnih pitanja I da je vršnjačko učenje kroz primere nešto što oplemenjuje I obogaćuje život. Da, to je omladinska razmena. Ako ste se pitali koliko novca vam je potrebno za to ili ste razmišljali o drugim možda ne manje važnim pitanjima ishrane ili smeštaja tokom omladinske razmene, onda je vreme da vam kažemo da je Mladima tokom trajanja omladinske razmene obezbeđen smeštaj, hrana, radni materijal I putni troškovi.
Važno : Svi učesnici omladinske razmene dobijaju Youthpass a to je jedini zvanično priznat sertifikat Evropske unije u kom su jasno prikazana znanja I veštine koje ste stekli kroz neformalno obrazovanje u okviru programa Erasmus +.
2.Forum civilne akcije Forca je tokom 18 godina rada realizovala , bila domaćin Ili učesnik na više omladinskih razmena u Grčkoj, Italiji, Pragu, Švajcarskoj , Siciliji, Crnoj Gori, Srbiji I mnogim drugim zemljama.Do sada su se na ove programe većinom javljali mladi iz susednih opština I gradova. Sa ciljem da se mladi sugrađani , srednjoškolci I studenti iz Požege ohrabre da aktivno participiraju sa svojim vršnjacima iz drugih gradova I zemalja organizovan je niz promocija Erasmus + programa u srednjim školama I medijska promocija učesnika koji svojim vršnjacima pričaju I prenose iskustva sa omladinskih razmena. Na FB stranici I sajtu Forca Pozega mozete videti kako u praksi izgleda jedna omladinska razmena , šta je to što je učesnicima ostavilo utisak, šta su naučili I koliko je važan za njih ovaj program mobilnosti mladih. Sklopljeno je na stotine prijateljstava, naučeno vise jezika, upoznate različite kulture I tradicije, I pružena prilika mladima sa smanjenim mogućnostima da ravnopravno rame uz rame budu sa onima koji su samostalniji, vise imaju ili mogu. Da, shvatili ste, u ovom slučaju dovoljan je entuzijazam osmeh I bazični nivo engleskog jezika. Ako ste do sada mislili da je to predviđeno samo za decu ovih ili onih roditelja, grešite. Emilija, Tamara, Danica I Tina, srednjoškolci iz Požege, deca koju viđate na ulici ili možda poznajete iz komšiluka ili školske klupe mogu vam preneti svoja iskustva I koliki je to uticaj ovaj program imao na njih ovog leta.
Ne manje važan je tokom Avgusta bio I Eko kamp na Goliji u organizaciji Kancelarije za mlade opstine Ivanjica na kom je učešće uzelo oko 70 mladih iz raznih delova Srbije . Forcu su predstavljala 4 učesnika, naši sugrađani srednjoškolci, učeći se zdravim stilovima života, prvoj pomoći, orijentiringu u šumi, radnim akcijama, kampovanju I najvažnije prijateljstvu I solidarnosti. Naučili su da gledaju jedni druge u oči, prave dogovore, razgovaraju konstruktivno I slušaju jedni druge. Da, I to je moguće. 4 dana bez telefona, interneta, tableta I drugih uređaja . Razgovarali su , radili I pomagali jedni drugima.
- Youth exchange – Different but equally important je omladinska razmena koja se održala ovo leto u Požegi a obuhvatila je 30 mladih iz Litvanije, Srbije, Grčke i Italije. Mladi koji do sada nisu učestvovali na programima omladinske razmene ili nisu imali sredstava da putuju i upoznaju svet kroz ovaj program većina njih po prvi put je prešla granice svoje zemlje. Svi učesnici bili su smešteni u Poljoprivrednoj školi u domskom smeštaju gde su im bili obezbeđeni hrana, smeštaj, prostor za rad i aktivnosti na otvorenom. Teme kojima su se tokom sedmodnevnog boravka bavili bile su formalno obrazovanje, vršnjačko nasilje, uticaj medija na mlade i mogućnosti obrazovanja i zapošljavanja u ove 4 zemlje. Kroz interaktivni dijalog, glumu pesmu igru, druženje i vršnjačku edukaciju naučili su dosta jedni o drugima i najvažnije razbili predrasude i stereotipe koji su imali jedni o drugima, a koje možemo reći da su karakteristične za mlade , da uvek misle da je tamo u nekoj drugoj zemlji sve lepo i idealno. Tokom ove omladinske razmene mladi iz Srbije (Požege, Obrenovca, Loznice i Čačka) potrudili su se da svojim vršnjacima što više približe svoju kulturu, tradiciju i jezik, Da ih upoznaju sa lokalnim stanovništvom, pokažu svoju gostoprimljivost i prirodne lepote srbije. Utisci svih učesnika svakodnevno su snimani i postavljani na fb stranicu Forca Pozega , kao i objedinjen zvanični kratki film „Different but Equally important –Diversidad Serbia“. Na dnevnom nivou svaka zemlja je imala zadatak da predstavi svoju zemlju kulturu i tradiciju, muziku hranu ples, jezik… pa smo tako videli kako izgleda tradicionalno venčanje u Litvaniji, Slava u Srbiji. Kako se to i u čemu priprema tradicionalni Italijanski espresso, i svi zajedno učili da igraju Sirtaki Grčki tradicionalni ples. Svi zajedno na gradskom trgu u Požegi promovisali su Erasmus + program i omladinsku razmenu kroz muziku i ples. Svi učesnici razmene dobili su Youthpass zvanično priznati sertifikat EU u kom se nalaze veštine i kompetencije stečene na ovoj omladinskoj razmeni a koje su stekli kroz neformalno obrazovanje u okviru programa Erazmus+. Partneri na projektu bili su :
- UNITED SOCIETIES OF BALKANS ASTIKI ETAIREIA Greece
- AlmaMUN Society Italy
- Europos savanoriu tarnybos asociacija Saltes Lithuania
- Youth Center Loznica
- CITY OF CACAK
- Municipality of Obrenovac – Youth office Obrenovac